уторак, 11. јануар 2011.

Sastav o zimi

Slikarka Zima je stigla u moj grad.
   Uzela je veliku slikarsku četku i oslikala ceo grad belom bojom. Krovovima kuća i zgrada je naslikala bele kape sa ponekom crvenom tufnom. Jelkama je naslikala divne bele bunde, prošarane tamno zelenom bojom.
Za parkove je utrošila najviše bele boje. Pa parkovi izgledaju kao veliki oblaci. Za ulice je izmešala belu i sivu boju.Na parkinzima su automobili crvene, plave, žute boje. Slikarka Zima  ih je izšarala belom bojom. Na staklima automobila naslikala je nežne pahulje i srebrne dvorce iz neke ledena bajke.
    Kako je samo lepo oslikala naš grad. Prava je umetnica slikarka Zima.

Analiza narodnih epskih pesama iz ciklusa o oslobođenju Srbije i Crne Gore

Boj na Mišaru
U pesmi ,,Boj na Mišaru" opevanaje jedna od prvih pobeda ustanika u Prvom srpskom ustanku.Pesma počinje vešću sa Mišara.Vest donose dva vrana gavrana-ptice zlosutnice.Tom hiperbolom,narodni pevač je najavio žestinu sukoba,a i uneo nespokojstvo kod Kade Kulinove,koja se s nestrpljenjem obraća gavranima,zapitavši ih o svom gospodaru.Dalje je sve u znaku dijaloga koji započinje i vodi Kada Kulinova.Iz odgovora dveju ptica saznajemo radoznalost,uznemirenost i zabrinutost za gospodara.Po brojnoj turskoj sili očekivali bismo lak posao za turskog vojskovođu,ali nije bilo tako.Borba je bila dramatična.Znatno manji broj ustanika porazio je silnu tursku vojsku.Pesma ,,Boj na Mišaru" ispevana  je u formi antiteze:,,Kulinova kada pita,gavrani odgovorima poništavaju ono što ona želi i očekuje,govoreći istinu.Dobro je na kraju trijumfovalo.Jedna od brojnih poruka pesme je da ,,boj ne bije svetlo oružje,već boj bije srce u junaka".
Boj na Čokešini
U pesmi ,,Boj na Čokešini" opevana je bitka Prvog srpskog ustanka koja se za razliku od boja na Mišaru po srpske ustanike neslavno završila.Narodni pevač ne peva samo o događaju nego i otvoreno sudi o ljudima o kojima peva.Đorđe Đurčija razborito prosuđuje da ne treba da se sa malo vojske ulazi u boj sa nadmoćnom turskom silo.Jakov Nenadovič mu  bez ikakvog objašnjenja odgovara grdnjomi za svoj položaj,nepriličnom uvredom.Posle odlaska Đurčije,Jakov se ,,prepanuo" i brzopleto predložio da se vojska ušanči u crkvi i suprostavi turskoj sili.Lako se primećuje da pesnik ne ceni mnogo vojvodin predlog.Neravni boj narodni pevač naglašava ljudskom neodlučnošću braće Nedića koji stvaraju malo Kosovo.Jakov se tokom bitke nigde ne primećuje,nego samo krajem boja,i to ne baš u viteškom svetlu.On ,,uteče" i zareče se da se Đurčija neće ,,nanositi glave".Pesma se završava rečima:,,A što reče Jakov ne poreče".Kao i pesma "Boj na Mišaru" pesma "Boj na Čokešini" ispevana je u stilu slovenske antiteze.Iako mala srpska ustanička vojska,ali svakako hrabra i odvažna,pokušala je da se izbori sa silnom turskom vojskom.
Boj na Loznici
"Boj na Loznici" je još jedna vrhunski prepevana pesma o boju gde je srpska strana "izvojevala" pobedu,a pesnik je ismejao turske namere već na samom početku pesme,a opisuje ga Ali-paša.Za njega će pesnik malo kasnije opisatikako želi da krene protiv Srba jer su   mu jauri teško dojadili.Još jednom se ističe rajin odnos prema Turcima.Narodu je dosta bilo robovanja i mnogih drugih nepovoljnosti.Pošto su Turci krenuli na Loznicu,uspaničen narod pokušava da obuzda Anto Bogićević dižući im moral i upućujući ih na pravi put.Kod Srba postoji motiv za otadžbinu,slobodu,veru i očigledno je da su ovi motivi nadvladali Turke sa osvajačke pozicije.Anto Bogićević šalje pismo vojvodama da mu pomognu.Stvara se napetost situacije i dinamičnost radnje.Došlo je vreme da se krene protiv ropstva.Raja je želela da se oslobodi viševekovne vladavine Turaka i u tome je kasnije i uspela.